Зображення основне:
«Приватбанк»: Як зміна власників імперії позначилася на житті броварчан?

Кабінет Міністрів України оприлюднив рішення про перехід «Приватбанку» у державну власність. Власник банку, тепер уже Мінфін України, запевнив, що «гарантує безперебійне функціонування цієї установи та збереження коштів його клієнтів». Неочікуване рішення опублікували 18 грудня о пів на 12-ту ночі, а вже вранці 19 грудня від користувачів банку посипалися скарги на «Приват» через неможливість зняти кошти чи розплатитися карткою у магазинах.

Чому націоналізували «Приватбанк» ?

          Неплатоспроможність - такою є основна причина переходу найбільшого банку країни у «руки» Мінфіну. «Інспекційні перевірки і стрес-тестування з боку НБУ виявили недостачу капіталу «Приватбанку». Недостача станом на 1 квітня 2015 року становила 113 мільярдів гривень. До такого стану привели не тільки криза в економіці України, але і невиважена кредитна політика «Приватбанку», - так прокоментувала це рішення глава Нацбанку Валерія Гонтарєва.

          Уже станом на 1 грудня цього року сума недостачі склала 148 мільярдів гривень. Тому, на думку Мінфіну, перехід банку в державу - єдиним правильним рішення як для самого «Привату», так і для всієї банківської системи України.

Причина нестачі банківських грошей - кредити без застави

          Головні акціонери банку, Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, ведуть так звану «добру політику», яка зіграла їм не на руку. «Приват» любить давати кредити тим, для кого повернути кошти назад у банк буде складно. І серед цих людей велику частку займають підприємці, які отримують кредити без застави. Такі кредити називають інсайдерськими і їх у «Приватбанку», за даними рейтингового агенства «Fitch Ratings», 19%. Таких сумнівних кредитів банк видав аж на 141 мільярд гривень, із яких лише 26 були надані під заставу.

          Банк любив давати такі кредити, проте є одне суттєве «але». Воно полягає у тому, що кожен банк має резервний рахунок у НБУ, і чим більше банк дає кредитів, тим більше він має відкласти на резерв. Та з такою «любов’ю» до кредитів, виявилося, що гроші повернути до резервів не так уже й просто.

Зараз «Приват» обслуговує близько 20 млн. українців і, можливо б, такий банківський заклад мав обійтися державі у чималу суму. Але такі роздуми одразу ж спростував Кабмін. А точніше, його рішення, у якому сказано, що «держава придбає акції банку у повному обсязі за 1 гривню».Таким чином, найбільший банк України з боргом у майже 150 мільярдів держава придбала за 1 гривню. І все це зроблено лише для того, щоб «забезпечити стабільність банківської системи та захистити гроші українців», - каже Гройсман.

А от посадовці - проти

Наступного дня у мережі з'явився цілий «океан» заяв тих, хто є так званими слугами народу. У день націоналізації лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко заявила, що такий хід - не націоналізація, а ліквідація усієї банківської системи в Україні. «Зараз відбувається системна ліквідація української банківської системи, а ситуація із «Приватбанком» та подібними комерційними банками є фактичним цьому підтвердженням», - зазначила Тимошенко.

Історія з Приватбанком показує абсолютне недолуге, непрофесійне та неякісне керівництво Національного банку України - заявив і Олег Ляшко. «Сьогодні керівництво помітило дірку у 150 мільярдів. І тут постає питання: а що, керівництво не бачило цю дірку раніше? Куди вони дивилися, коли в режимі он-лайн можна відстежувати усі платежі?», - коментує лідер радикалів.

І вже незабаром, 20 грудня, про своє звільнення заявив директор ІТ-департаменту «Привату», Дмитро Дубілет. «Від сьогоднішнього дня я офіційно безробітний», - заявив він. Проте напередодні він запевняв, що хвилюватися не потрібно. «Страшно зізнатися, але я не думаю, що Клієнти або співробітники відчують особливу різницю у роботі банку. У нас все працює, як годинник. У головному офісі та у відділеннях залишаються ті ж професіонали. У банку створена унікальна корпоративна культура»,  - зазначив Дубілет.

Броварські відділення: зняти і розрахуватися можна, але не усюди

Стабільність вдалося забезпечити не одразу. Наступного дня, після оприлюднення рішення, чи не в кожному відділенні та терміналі банку утворилися черги. Хвилюючись за збереження своїх коштів, українці та броварчани зокрема почали масово знімати гроші зі своїх рахунків. Хтось жалівся, що кошти саме у «Приваті» зняти було неможливо, адже самі відділення були зачинені на «технічну перерву». Проте деякі броварчани запевняють, що ніяких проблем не було: ні зі зняттям коштів, ні з розрахунком у магазинах, ні з поповненням карток через «Приват-24».

«Розраховувалася картою у «Мегамаркеті» та «Новусі» - усе працює і картки приймають», - розповіла мешканка Броварів Олена. А от броварчанка Анна отримати кошти у броварському банку не змогла. «Намагалася зняти свої гроші з картки, але у касі сказали, що вони не проводять жодних банківських операцій, а  у терміналі не було грошей. Кошти я все ж отримала. Але знімала їх уже в іншому банку», - поділилася проблемою із журналістами «ПравдаТут» жінка.

З суттєвими проблемами зіштовхнулись юридичні особи, адже на певний час їхні рахунки просто заблокували. Власники різноманітних підприємств та компаній не мали змоги отримати чи надіслати кошти зі своїх рахунків. Проте вже у середу цю проблему начебто було ліквідовано.

Саме через це, наприклад, у мережі магазинів «АТБ» розрахуватися карткою весь тиждень було неможливо. Справа в тому, що кругообіг грошей на новий товар здійснюється саме через паперові гроші, а не банківськими рахунками. Тому деякі супермаркети, невеличкі магазини та заправки позбавили покупців насолоди розраховуватися карткою.

Що ж буде далі?

Варіантів декілька. Оскільки з банками у країні проблеми вже не перший рік, Україна звернулася за допомогою до МВФ. Валютний фонд погодився допомогти з проблемними банками і запропонував підписати Меморандум. За умовами меморандуму, у такій ситуації є два виходи. Перший: акціонери банку зі своїх коштів докладуть гроші до резерву. Якщо їхніх коштів не вистачить - це зробить держава. Це і називається «націоналізація».

Насправді проблем із «Приватом» не хоче ні Нацбанк, ні теперішній власник - Мінфін. За 20 років своєї роботи «Приват» став справжнім гігантом у банківській системі України, якій перебої у роботі банку можуть суттєво нашкодити.

Звісно, націоналізація такого банку, як «Приват», істотно збільшить витрати держави на функціонування подібної структури, до того ж, можуть погіршитись і корупційні ризики.

Особистості
Ігор Коломойський
Ігор Вале́рійович Коломо́йськи...
Організація
ПриватБанк
ПриватБанк - найбільший комерц...
Місце
Київщина
Київщина — історично - е...
Бровари
місто обласного підпорядкуванн...
27.12.2016 20:50
520

Коментарі

немає. Ваш буде першим!